Wat is het verschil tussen een hoogspannings- en laagspanningsbatterij?

In het kort

Een laagspanningsbatterij werkt op ongeveer 48 volt gelijkspanning, met modules die parallel worden geschakeld. Een hoogspanningsbatterij schakelt modules in serie en werkt op ongeveer 150 tot 500 volt. Omdat vermogen gelijk is aan spanning maal stroom, vraagt 5 kW bij 48 V zo'n 104 ampère en bij 400 V maar 12,5 ampère. Daardoor heeft een LV-systeem dikkere kabels en zwaardere beveiliging nodig. Belangrijker voor de keuze zijn de omvormer die bij de batterij moet passen, het systeemrendement en hoe je later kunt uitbreiden.

Wat is een hoogspannings- en wat is een laagspanningsbatterij?

Een laagspanningsbatterij (LV, low voltage) is een thuisbatterij met een nominale gelijkspanning van ongeveer 48 volt. De modules worden meestal parallel geschakeld, zodat de spanning gelijk blijft en de capaciteit groeit. Een hoogspanningsbatterij (HV, high voltage) is een thuisbatterij waarvan de modules in serie worden geschakeld, zodat de spanning oploopt tot ongeveer 150 tot 500 volt gelijkspanning, afhankelijk van het aantal modules.

Twee voorbeelden uit fabrikantdocumentatie maken dat concreet. Een Pylontech US5000-module heeft een nominale spanning van 48 V en een capaciteit van 4,8 kWh. Bij BYD heeft een Battery-Box Premium HVS-module een spanning van 102,4 V; met 2 tot 5 modules in serie loopt de systeemspanning van 204,8 V (5,12 kWh) tot 512 V (12,8 kWh). De HVM-variant gebruikt modules van 51,2 V en komt met 3 tot 8 modules uit tussen 153,6 V en 409,6 V.

Let op de woordkeus. In de installatienorm NEN 1010 valt alles tot 1.500 V gelijkspanning onder "laagspanning". Een "hoogspanningsbatterij" is dus geen hoogspanning in de zin van het elektriciteitsnet; het is een marktterm voor een batterij met een veel hogere gelijkspanning dan 48 V.

Waarom maakt de spanning uit? Vermogen, spanning en stroom

Vermogen is spanning maal stroom: P = U × I. Wil een batterij 5 kW leveren, dan moet bij 48 V een stroom lopen van ongeveer 104 ampère. Bij 400 V is dat ongeveer 12,5 ampère. Dezelfde hoeveelheid vermogen vraagt bij een laagspanningsbatterij dus zo'n acht keer meer stroom.

Die stroom bepaalt veel van de techniek eromheen. Hoe hoger de stroom, hoe dikker de kabels, zwaarder de zekeringen en zorgvuldiger de verbindingen moeten zijn. Warmteverlies in een kabel stijgt namelijk met het kwadraat van de stroom. Daarom zie je bij 48V-systemen dikke, korte kabels tussen batterij en omvormer, en bij HV-systemen dunnere kabels.

De capaciteit in kWh zegt niets over de spanning. Een batterij van 10 kWh kan een 48V- of een HV-batterij zijn. Wel bepaalt de combinatie van spanning en maximale stroom hoeveel vermogen de batterij kan leveren. Pylontech noemt voor de US5000 een maximale continue stroom van 100 A, wat bij 48 V neerkomt op ongeveer 4,8 kW per module. BYD noemt voor de HVS een maximale continue stroom van 25 A; bij 409,6 V is dat ruim 10 kW. Lees ook wat is het verschil tussen opslagcapaciteit en vermogen? en wat betekent C-rate?

Rekenvoorbeeld: kabelverlies bij 48 V en bij 400 V

Om te laten zien hoeveel kabeldikte uitmaakt, rekenen we met deze aannames:

  • De batterij levert 5 kW.
  • De kabel tussen batterij en omvormer is 2 meter, dus 4 meter heen en terug.
  • Koper heeft een soortelijke weerstand van ongeveer 0,0175 Ω·mm²/m.
  • Bij 48 V gebruikt de installateur een kabel van 50 mm², bij 400 V een kabel van 4 mm².
48 V-systeem400 V-systeem
Stroom bij 5 kWca. 104 A12,5 A
Kabeldoorsnede (aanname)50 mm²4 mm²
Weerstand 4 m kabel0,0014 Ω0,0175 Ω
Verlies in de kabel (I² × R)ca. 15 W (0,3%)ca. 2,7 W (0,05%)

Twee conclusies. Ten eerste: bij 48 V heb je een kabel nodig die meer dan tien keer zo dik is om het verlies binnen de perken te houden. Ten tweede: met een goed gedimensioneerde, korte kabel blijft het kabelverlies in beide gevallen klein. Wordt de afstand langer of de kabel dunner, dan loopt het verlies bij 48 V snel op. Het grootste verschil in rendement zit daarom meestal niet in de kabel, maar in de omvormer.

Welke is efficiënter: hoog- of laagspanning?

Een omvormer moet de gelijkspanning van de batterij omzetten naar 230 V of 400 V wisselspanning voor je woning. Bij een HV-batterij ligt de batterijspanning al dicht bij het niveau dat de omvormer nodig heeft. Bij een 48V-batterij moet de spanning flink omhoog.

SMA, fabrikant van omvormers, schreef al in 2015 dat een spanningsverhouding van hooguit ongeveer 4:1 nodig is voor een acceptabel rendement in de omzetter, en dat laagspanningssystemen galvanische scheiding nodig hebben, met een transformator en extra schakelaars. Volgens SMA maakt dat de systeemintegratie bij laagspanning duurder, terwijl de batterij zelf juist goedkoper kan zijn. Dat is een leveranciersbijdrage, geen onafhankelijk onderzoek, en de techniek is sindsdien verder ontwikkeld.

In de praktijk hangt het rendement van het complete systeem af van de combinatie van batterij, omvormer en gebruik. Het rendement van alleen de batterij zegt weinig: BYD noemt voor de HVS en HVM een round-trip-rendement van 96% of meer voor de batterij, maar daar komen de verliezen van de omvormer nog bij, bij laden én ontladen. Vraag daarom naar het systeemrendement van batterij plus omvormer, zoals uitgelegd in wat betekent het rendement van een thuisbatterij?. Bij een klein vermogen, zoals 's nachts een paar honderd watt, telt ook het eigen verbruik van het systeem mee.

Welke omvormer past bij welke batterij?

Dit is in de praktijk het belangrijkste verschil. Een batterij en een omvormer moeten bij elkaar passen op drie punten:

  • Spanningsbereik. De batterijspanning moet binnen het bereik van de batterij-ingang van de omvormer vallen. De Fronius Symo GEN24 Plus 10.0 heeft bijvoorbeeld een batterij-ingang van 160 tot 700 V en een maximale stroom van 22 A. Een 48V-batterij past daar niet op.
  • Communicatie. Het batterijmanagementsysteem en de omvormer moeten met elkaar praten over laadstroom, temperatuur en grenzen. Daarom publiceren fabrikanten compatibiliteitslijsten. Fronius noemt voor deze omvormer alleen Fronius Reserva, BYD Battery-Box HVS/HVM en LG FLEX. BYD verwijst naar een eigen lijst van compatibele omvormers.
  • Vermogen. Ook als de spanning past, kan de omvormer of de batterij het vermogen begrenzen. Bij een kleine HV-configuratie met weinig modules in serie ligt de spanning lager, en daarmee bij dezelfde maximale stroom ook het vermogen.

Voor 48V-batterijen bestaan aparte hybride en batterijomvormers. Victron maakt bijvoorbeeld de Multi RS Solar 48/6000, een hybride omvormer voor een 48V-batterij die in 2025 tegen de Europese netkoppelingsnorm EN 50549-1 is gecertificeerd. Welke omvormer bij jouw situatie past, lees je in welke omvormer heb ik nodig voor een thuisbatterij?. Of de omvormer aan de Nederlandse netcode voldoet, is een aparte controle die we behandelen in aan welke normen moet een thuisbatterij voldoen?

Bij een kant-en-klaar systeem waarin batterij en omvormer in één kast zitten, hoef je deze keuze niet zelf te maken. De fabrikant heeft dan al bepaald welke spanning intern wordt gebruikt. Je ziet het dan vooral terug in de mogelijkheden voor uitbreiding en vervanging.

Hoe werkt uitbreiden bij HV en bij LV?

Bij een laagspanningsbatterij schakel je extra modules meestal parallel. De spanning blijft 48 V en de capaciteit groeit. Pylontech noemt voor zijn 48V-modules tot 16 modules per string. Dat maakt stapsgewijs uitbreiden relatief eenvoudig, al moet de omvormer dan ook de extra stroom kunnen verwerken. De fabrikant kan bovendien eisen stellen aan het mengen van oude en nieuwe modules.

Bij een hoogspanningsbatterij komt een extra module in serie, waardoor de spanning stijgt. Daar zitten grenzen aan: een minimum en maximum aantal modules per toren, en de spanning moet binnen het bereik van de omvormer blijven. BYD noemt voor de HVS 2 tot 5 modules per toren en maximaal 3 identieke torens parallel, tot 38,4 kWh. Uitbreiden kan dus, maar binnen de grenzen van het systeem en meestal alleen met hetzelfde moduletype.

In beide gevallen geldt: een nieuwe module naast een paar jaar oude modules zorgt voor verschillen die het batterijmanagementsysteem moet balanceren. Vraag vóór aankoop hoe lang het moduletype leverbaar blijft. Meer daarover in kan ik een thuisbatterij uitbreiden met extra modules?

Is de ene veiliger dan de andere?

Beide typen kunnen veilig zijn als ze goed zijn ontworpen, gecertificeerd en geïnstalleerd. De risico's liggen wel anders. Bij een HV-batterij is de gelijkspanning zo hoog dat aanraking van spanningvoerende delen gevaarlijk is en een vonk of lichtboog bij losnemen ernstiger kan zijn. Werk aan de DC-kant hoort daarom bij een vakbekwame installateur. Een 48V-batterij heeft een lagere aanrakingsspanning, maar door de hoge stromen kan een slechte of losse verbinding juist veel warmte ontwikkelen. Zekeringen, schakelaars en kabelschoenen moeten op die stroom zijn berekend.

De celchemie, het batterijmanagementsysteem en de certificering, bijvoorbeeld tegen IEC 62619, zeggen meer over veiligheid dan het spanningsniveau alleen. BYD en Pylontech noemen beide onder meer IEC 62619 en VDE 2510-50 voor de genoemde producten.

Overzicht van de verschillen

Laagspanning (LV)Hoogspanning (HV)
Typische systeemspanningca. 48 V DCca. 150 tot 500 V DC
Modules geschakeldparallelin serie
Stroom bij 5 kWca. 104 Aca. 10 tot 33 A
Kabels en zekeringendik en zwaardunner
Omvormer48V-omvormer, vaak met galvanische scheidingHV-hybride omvormer met passend spanningsbereik
Uitbreidenvaak flexibel per modulebinnen min/max aantal modules per toren
Typisch gebruikkleinere en zelfbouwachtige systemen, off-grid, merken als Victronhybride systemen van omvormermerken, vaak bij nieuwe zonnepanelen

De laatste rij is een algemene tendens, geen regel. Er zijn ook kant-en-klare 48V-systemen voor de woning en compacte HV-systemen.

Welke past bij jouw situatie?

Heb je al zonnepanelen met een omvormer en wil je een batterij toevoegen, dan bepaalt je bestaande installatie veel. Bij AC-koppeling komt er een aparte batterijomvormer bij en kun je kiezen; bij DC-koppeling via een hybride omvormer moet de batterij op die omvormer passen. Plaats je panelen en batterij tegelijk, dan is een HV-batterij met een hybride omvormer van hetzelfde merk of een gecertificeerde combinatie vaak de eenvoudigste route.

Wil je klein beginnen en later stap voor stap uitbreiden, of wil je een systeem dat ook off-grid of als noodstroom kan werken, dan kan een 48V-systeem met een flexibele omvormer aantrekkelijk zijn. Reken dan wel met dikke kabels, korte afstanden en een omvormer die de hoge stroom aankan.

Laat je bij twijfel niet leiden door de term "hoogvolt" of "laagvolt" in de reclame. Vraag de installateur welke batterijspanning, welke maximale stroom en welk systeemrendement hoort bij de concrete combinatie, en of die combinatie op de compatibiliteitslijst van beide fabrikanten staat.

Conclusie

Het verschil tussen een hoogspannings- en een laagspanningsbatterij zit in de gelijkspanning waarop de batterij werkt: ongeveer 48 V bij LV, ongeveer 150 tot 500 V bij HV. Bij hetzelfde vermogen vraagt LV veel meer stroom, en dus dikkere kabels en zwaardere beveiliging. HV-batterijen passen bij hybride omvormers met een hoog spanningsbereik en hebben vaak een eenvoudiger omzetting; LV-batterijen zijn flexibel uit te breiden en passen bij een eigen familie omvormers. Geen van beide is altijd beter. De doorslag geven compatibiliteit met de omvormer, systeemrendement, uitbreidingsmogelijkheden en een gecertificeerde, goed uitgevoerde installatie.

Veelgestelde vragen

Is een hoogspanningsbatterij gevaarlijker dan een 48V-batterij?

Niet per se. De hogere gelijkspanning maakt aanraking gevaarlijker, terwijl de hoge stroom bij 48 V meer warmte geeft bij slechte verbindingen. Certificering en een vakkundige installatie zijn bij beide doorslaggevend.

Kan ik een 48V-batterij op een hybride omvormer voor hoogspanning aansluiten?

Meestal niet. De batterijspanning moet binnen het ingangsbereik van de omvormer vallen; de Fronius GEN24 Plus vraagt bijvoorbeeld 160 tot 700 V. Controleer altijd de compatibiliteitslijst van beide fabrikanten.

Welke is efficiënter, HV of LV?

Dat hangt af van de complete combinatie van batterij en omvormer. HV vraagt een kleinere spanningsomzetting, maar het werkelijke systeemrendement verschilt per product; vraag daarom naar het rendement van batterij plus omvormer.

Waarom hebben 48V-batterijen zulke dikke kabels?

Bij 48 V loopt voor hetzelfde vermogen veel meer stroom, bijvoorbeeld ongeveer 104 A bij 5 kW. Dikke kabels houden de weerstand en het warmteverlies laag.

Kan ik een hoogspanningsbatterij later uitbreiden?

Vaak wel, maar binnen grenzen. Modules komen in serie, dus het aantal per toren is begrensd en de spanning moet binnen het bereik van de omvormer blijven; BYD noemt voor de HVS 2 tot 5 modules per toren.

Is een hoogspanningsbatterij echt hoogspanning?

Nee. In de installatienorm NEN 1010 valt alles tot 1.500 V gelijkspanning onder laagspanning. De term hoogspanningsbatterij is een marktterm voor een batterij met een veel hogere spanning dan 48 V.

Bronnen en controle

Controletoelichting: Het kabelrekenvoorbeeld gebruikt aangenomen kabellengtes en -doorsnedes; de werkelijke dimensionering bepaalt de installateur. Productgegevens komen uit fabrikantdocumentatie en kunnen per versie of firmware verschillen; compatibiliteitslijsten worden regelmatig aangepast.

Ontdek of een thuisbatterij bij jou past

Doe de gratis scan in 2 minuten en ontvang advies op basis van je verbruik en opwek.