# Wat is het verschil tussen energieneutraal en zelfvoorzienend wonen? | ThuisBatterijCheck

URL: https://thuisbatterijcheck.com/kennisbank/energieneutraal-of-zelfvoorzienend-wonen-verschil/
Gepubliceerd: 2026-11-03

> Energieneutraal betekent dat je over een jaar evenveel opwekt als je gebruikt. Zelfvoorzienend betekent zonder net leven. Met rekenvoorbeeld voor 2027.

**In het kort:** Een energieneutrale woning wekt over een heel jaar evenveel duurzame energie op als ze gebruikt, maar haalt in de winter en 's avonds nog gewoon stroom van het net. Een zelfvoorzienende (autarkische) woning is niet aangesloten op het gas- of stroomnet en moet op elk moment zelf genoeg energie hebben. Nul op de meter en BENG zitten daar nog onder: die tellen alleen het gebouwgebonden verbruik. Na het einde van salderen op 1 januari 2027 zegt het jaarsaldo weinig meer over je rekening; je zelfvoorzieningsgraad wel.

## Vier begrippen die door elkaar worden gebruikt

Wie een huis met zonnepanelen koopt of laat verbouwen, krijgt al snel te maken met woorden als energieneutraal, nul op de meter, BENG en zelfvoorzienend. Ze klinken als varianten van hetzelfde, maar ze meten iets anders. Drie ervan gaan over een jaarsaldo of over het gebouw zelf. Alleen zelfvoorzienend gaat over de vraag of je het net nog nodig hebt.

De definities hieronder komen uit de begrippenlijst van Energielinq (Stroomversnelling), die PONT Omgeving heeft overgenomen, en uit informatie van RVO. Er is niet voor elk woord een wettelijke definitie. Bouwers en verkopers vullen ze soms ruimer of krapper in, dus vraag altijd welke rekenregel achter een belofte zit.

| Begrip | Wat telt mee | Waar wordt het gemeten | Heb je het net nog nodig? |
| --- | --- | --- | --- |
| Energieneutraal | Al het energiegebruik in de woning, bij standaard klimaat en standaard gedrag | Saldo over een heel jaar | Ja |
| Nul op de meter (NOM) | Gebouwgebonden energie: verwarming, warm water, ventilatie | Saldo over een heel jaar | Ja |
| BENG | Energiebehoefte, fossiel energiegebruik en aandeel hernieuwbaar, per m2 | Berekening bij de bouwaanvraag | Ja |
| Zelfvoorzienend (autarkisch) | Alles | Elk moment van het jaar | Nee, geen aansluiting op gas of stroom |

## Energieneutraal: het jaarsaldo is nul

Volgens de Energielinq-definitie is een woning energieneutraal als er in, op, aan of nabij de woning evenveel duurzame energie wordt opgewekt als er wordt gebruikt voor alle vormen van energiegebruik in die woning. Dat wordt gerekend bij een standaard klimaat en standaard gebruikersgedrag. Twee dingen vallen daarin op. Het gaat om *alle* energie, dus ook gas voor verwarming en koken. En het gaat om een optelsom over het jaar, niet om wat er op een bepaald uur gebeurt.

Een huis met een gasketel is daarom met alleen zonnepanelen voor stroom zelden energieneutraal: het gas moet in de som mee. Een all-electric woning met een warmtepomp kan het wel halen, maar dan zit een groot deel van het verbruik in de winter, terwijl de panelen in de zomer opwekken. Op papier klopt het jaar dan, in de meterkast loopt de stroom in juli naar buiten en in januari naar binnen.

## Nul op de meter: alleen het gebouw telt

Bij een nul-op-de-meterwoning zijn de inkomende en uitgaande energiestromen voor **gebouwgebonden** energie op jaarbasis per saldo nul, onder standaard klimaatomstandigheden. Gebouwgebonden betekent: verwarming, warm water, ventilatie en dergelijke. De wasmachine, de televisie en de laptop horen er in de basisdefinitie niet bij. Voor koopwoningen gebruikt de VNG-regeling volgens dezelfde begrippenlijst een strengere variant met extra opwekcapaciteit voor huishoudelijke stroom, bijvoorbeeld 3.150 kWh voor een vrijstaande woning.

Een RVO-brochure uit 2015 over de eerste nul-op-de-meterconcepten laat zien hoe ver de invullingen uiteenlopen. Eén bouwer bedoelde met nul op de meter dat de meterstand aan het eind van het jaar in principe gelijk is aan die aan het begin. Een andere bouwer noemde een woning energieneutraal als de zonnepanelen het gebouwgebonden verbruik dekken, terwijl huishoudelijke apparaten en het vastrecht voor de bewoner bleven. Twee huizen met hetzelfde label kunnen dus een heel andere energierekening opleveren.

## BENG: bijna energieneutraal is een bouweis

BENG staat voor Bijna Energieneutrale Gebouwen. Sinds 1 januari 2021 moet elke aanvraag voor een omgevingsvergunning voor nieuwbouw daaraan voldoen, schrijft RVO. Het gaat om drie indicatoren: de maximale energiebehoefte in kWh per m2 gebruiksoppervlak per jaar, het maximale primair fossiel energiegebruik in kWh per m2 per jaar en een minimaal aandeel hernieuwbare energie in procenten. De grenswaarden verschillen per type woning en staan in het Besluit bouwwerken leefomgeving.

BENG is een rekenmethode voor het ontwerp, geen meting van jouw verbruik. Huishoudelijke apparaten staan niet in de lijst van wat RVO meetelt: de energiebehoefte gaat over verwarmen en koelen, het fossiele energiegebruik over verwarming, koeling, warm water en ventilatoren. Een nieuwbouwwoning die aan BENG voldoet, heeft dus nog altijd stroom van het net nodig voor het gewone huishouden.

## Zelfvoorzienend: geen aansluiting meer

Zelfvoorzienend, of autarkisch, is een woning die geheel in haar eigen energie voorziet en niet is aangesloten op het gasnet of het elektriciteitsnet. Dat is een andere eis dan een jaarsaldo van nul. Er moet op elk moment genoeg energie beschikbaar zijn, ook op een windstille week in december. Zonnepanelen leveren in december ongeveer 2 procent en in januari ongeveer 3 procent van hun jaaropbrengst, volgens Weeronline. De maanden april tot en met september leveren samen ongeveer 70 procent.

Waarom een thuisbatterij dat gat niet kan dichten, staat uitgerekend in [Kan ik met een thuisbatterij volledig zelfvoorzienend worden?](https://thuisbatterijcheck.com/kennisbank/kan-ik-met-een-thuisbatterij-volledig-zelfvoorzienend-worden/). Wat er juridisch en praktisch bij komt kijken als je de aansluiting echt wilt opzeggen, lees je in [Kun je je huis van het stroomnet afkoppelen?](https://thuisbatterijcheck.com/kennisbank/huis-van-het-stroomnet-afkoppelen/). Tussen de twee uitersten ligt de zelfvoorzieningsgraad: het deel van je verbruik dat je met eigen opwek dekt op het moment dat je het nodig hebt.

## Rekenvoorbeeld: energieneutraal, maar voor een derde zelfvoorzienend

Neem een huishouden met het gemiddelde stroomverbruik dat Milieu Centraal noemt: 2.430 kWh per jaar. Voor de eenvoud rekenen we alleen met de huishoudelijke stroom, zonder verwarming. Op het dak liggen 7 panelen. Zonneplan rekent met gemiddeld 418 kWh per jaar voor een paneel van 475 Wp, samen 2.926 kWh. Op jaarbasis wekt dit huis 496 kWh meer op dan het verbruikt. Voor stroom is het daarmee energieneutraal.

Milieu Centraal schrijft dat je zonder batterij gemiddeld ongeveer 30 procent van je zonnestroom direct zelf gebruikt. Dat is 878 kWh. De overige 2.048 kWh gaat het net op, en 1.552 kWh moet je juist van het net halen, vooral 's avonds, 's nachts en in de winter. Het huis dekt dus 36 procent van zijn eigen verbruik op het moment zelf. In december komt er volgens de verdeling van Weeronline ongeveer 59 kWh van het dak, tegen ongeveer 203 kWh verbruik als je het jaarverbruik gelijk over de maanden verdeelt.

Zet je er een thuisbatterij bij en neem je aan dat het eigen verbruik daarmee stijgt naar 60 procent, dan gebruik je 1.756 kWh zelf. De afname van het net daalt naar 674 kWh en de zelfvoorzieningsgraad stijgt naar 72 procent. Die 60 procent is een aanname voor dit voorbeeld; hoe hoog je in de praktijk uitkomt hangt af van je verbruikspatroon en de grootte van de batterij. Hoe je het voor je eigen huis uitrekent, staat in [Hoe bereken je je zelfvoorzieningsgraad met een thuisbatterij?](https://thuisbatterijcheck.com/kennisbank/hoe-bereken-je-je-zelfvoorzieningsgraad-met-een-thuisbatterij/).

## Waarom het verschil vanaf 2027 in euro's zichtbaar wordt

Zolang je mag salderen, maakt het voor de kWh-kosten weinig uit wanneer je stroom opwekt. Je teruglevering wordt weggestreept tegen je afname. Een energieneutraal huis betaalde daardoor per saldo vrijwel niets voor de kWh's zelf, al bleven vaste kosten zoals netbeheer en vastrecht bestaan. Volgens de Rijksoverheid stopt de salderingsregeling vanaf 1 januari 2027. Daarna betaal je het volle tarief voor elke kWh die je van het net haalt en krijg je voor teruglevering een terugleververgoeding. Tot 2030 moet die minimaal 50 procent van het kale leveringstarief zijn, en leveranciers mogen kosten rekenen voor het verwerken van teruggeleverde stroom.

Voor het voorbeeldhuis rekenen we met twee aannames: 30 cent per kWh voor stroom van het net, inclusief belastingen, en netto 5 cent per kWh voor teruglevering, na eventuele terugleverkosten. Zonder batterij betaal je dan 1.552 maal 30 cent, ongeveer 466 euro, en ontvang je 2.048 maal 5 cent, ongeveer 102 euro. Je houdt een kWh-rekening van ongeveer 363 euro over, terwijl het huis op papier energieneutraal is. Met de batterij uit het voorbeeld wordt dat 674 maal 30 cent min 1.170 maal 5 cent, ongeveer 144 euro. Je eigen tarieven kunnen flink afwijken; wat precies verandert lees je in [Wat verandert er door het einde van de salderingsregeling?](https://thuisbatterijcheck.com/kennisbank/wat-verandert-er-door-het-einde-van-de-salderingsregeling/).

Het verschil van ruim 200 euro per jaar in dit voorbeeld is geen bewijs dat een batterij loont. Daar moet je de aanschafprijs, de levensduur en het rendementsverlies tegenover zetten. Het laat wel zien dat het label energieneutraal na 2027 weinig zegt over je rekening. Wat telt is hoeveel stroom je op het moment zelf gebruikt.

## Welk woord je in een advertentie of offerte moet wegen

Staat er energieneutraal of nul op de meter in een woningadvertentie, vraag dan welke rekenregel de bouwer gebruikte, of huishoudelijke stroom meetelt en bij welk verbruik. Een woning die op standaardgedrag is doorgerekend, haalt het saldo niet als jij thuiswerkt, een elektrische auto laadt of met meer mensen in huis woont. Vraag ook naar de werkelijke meterstanden van de vorige bewoner over een heel jaar.

Gaat het je om je energierekening na 2027, kijk dan naar je zelfvoorzieningsgraad en je eigen verbruik in plaats van naar het jaarsaldo. Gaat het je om onafhankelijkheid tijdens een storing, dan helpt geen van deze labels: daarvoor heb je een installatie nodig die bij stroomuitval van het net kan scheiden en blijft werken. Wil je alleen weten hoeveel extra panelen je nodig hebt om het jaarsaldo rond te krijgen, dan is de rekentool [zonnepanelen-opbrengst berekenen](https://thuisbatterijcheck.com/rekentools/zonnepanelen-opbrengst-berekenen/) een snelle eerste stap. Een vuistregel: energieneutraal is een boekhoudkundige uitkomst, zelfvoorzienend een technische, en tussen die twee bepaalt je zelfverbruik wat je betaalt.

## Veelgestelde vragen

### Is een nul-op-de-meterwoning hetzelfde als een energieneutrale woning?
Niet precies. Bij nul op de meter tellen in de basisdefinitie alleen de gebouwgebonden energie mee, zoals verwarming, warm water en ventilatie. Bij energieneutraal telt al het energiegebruik in de woning mee, dus ook huishoudelijke apparaten. Bouwers vullen beide begrippen niet altijd op dezelfde manier in.

### Heeft een energieneutrale woning nog een stroomaansluiting nodig?
Ja. Energieneutraal is een saldo over een jaar. In de zomer lever je stroom terug, in de winter en 's avonds haal je stroom van het net. Zonnepanelen leveren in december ongeveer 2 procent van hun jaaropbrengst.

### Voldoet een nieuwbouwwoning met BENG aan energieneutraal?
Niet vanzelf. BENG betekent bijna energieneutraal en is sinds 2021 de eis voor nieuwbouw. Het gaat om drie berekende indicatoren per m2 en huishoudelijke apparaten tellen daarin niet mee.

### Maakt een thuisbatterij mijn huis zelfvoorzienend?
Nee. Een thuisbatterij verschuift zonnestroom van overdag naar de avond en nacht en verhoogt zo je zelfvoorzieningsgraad. Hij kan geen zomerstroom bewaren tot de winter, dus je netaansluiting blijft nodig.

## Bronnen

- [PONT Omgeving: Energietransitie gebouwde omgeving, begrippen en definities (bron: Energielinq, 24 september 2020)](https://omgevingsweb.nl/publicaties/energietransitie-gebouwde-omgeving-begrippen-definities/), geraadpleegd 3 november 2026. Definities energieneutraal, nul op de meter, BENG en autarkisch, VNG-variant met 3.150 kWh
- [RVO: Nul op de Meter, brochure (mei 2015)](https://www.rvo.nl/sites/default/files/Nul%20op%20de%20Meter_A4_Brochure.pdf), geraadpleegd 3 november 2026. Verschillende invullingen door bouwers
- [RVO: Energieprestatie-indicatoren BENG](https://www.rvo.nl/onderwerpen/beng/indicatoren), geraadpleegd 3 november 2026. Drie indicatoren, eis sinds 1 januari 2021, wat meetelt
- [Rijksoverheid: Salderingsregeling](https://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/energie-thuis/salderingsregeling), geraadpleegd 3 november 2026. Einde per 1 januari 2027, minimale terugleververgoeding tot 2030, terugleverkosten
- [Milieu Centraal: Gemiddeld energieverbruik](https://www.milieucentraal.nl/energie-besparen/inzicht-in-je-energierekening/gemiddeld-energieverbruik/), geraadpleegd 3 november 2026. 2.430 kWh per huishouden per jaar
- [Milieu Centraal: Thuisbatterij, zonne-energie opslaan](https://www.milieucentraal.nl/energie-besparen/zonnepanelen/thuisbatterij-zonne-energie-opslaan/), geraadpleegd 3 november 2026. Ongeveer 30 procent direct eigen verbruik zonder batterij
- [Zonneplan: Opbrengst zonnepanelen](https://www.zonneplan.nl/kenniscentrum/zonnepanelen/opbrengst), geraadpleegd 3 november 2026. Gemiddeld 418 kWh per jaar voor een paneel van 475 Wp
- [Weeronline: Wat is de opbrengst van zonnepanelen in de winter? (13 januari 2026)](https://www.weeronline.nl/nieuws/wat-is-de-opbrengst-van-zonnepanelen-in-de-winter), geraadpleegd 3 november 2026. December 2 procent, januari 3 procent, april tot en met september 70 procent
- Controletoelichting: De 2.926 kWh opwek, de 878 en 1.756 kWh eigen verbruik, de 36 en 72 procent zelfvoorzieningsgraad, de 59 kWh in december en de bedragen van ongeveer 363 en 144 euro zijn eigen berekeningen op basis van de genoemde bronnen. Het eigen verbruik van 60 procent met batterij, de 30 cent per kWh inkoop en de 5 cent per kWh netto terugleververgoeding zijn aannames voor het voorbeeld, geen tarieven van een bepaalde leverancier.
